Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Припинення строку дії договору оренди та що робити, коли строк дії закінчився

Новина
22.02.2021

Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років або бути меншим за 7 років (щодо земель сільськогосподарського призначення).

Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Договір оренди землі також може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором оренди.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку (наприклад, переоформила спадщину), що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов’язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, що належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк, тобто поновлення договору оренди землі. Це передбачено ст. 33 Закону України № 161-XIV «Про оренду землі».

Якщо орендар бажає скористатися своїм переважним правом на укладення договору оренди з тим же орендодавцем, він повинен повідомити про це орендодавця не пізніше, ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

В свою чергу, орендодавець має право прийняти або відхилити пропозицію орендаря.

Якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Це передбачено ст. 126 1 Земельного Кодексу України.

Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору, не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

Таким чином, якщо орендодавець не бажає поновлювати договір оренди, він має не пізніше, ніж за місяць (а краще - не пізніше, ніж за два місяці) до закінчення строку дії договору оренди землі письмово поштою повідомити орендаря про небажання продовжувати договірні відносини. А також не пізніше, як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

Якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди та протягом одного місяця після закінчення строку договору не буде листа-повідомлення орендодавця про заперечення проти поновлення договору оренди землі, то договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором. Але за умови укладання додаткової угоди.

Відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі можна оскаржити в суді.

Особливий пункт, на який слід звернути увагу при підписанні договору оренди або додаткової угоди, це – орендна плата за користування вашою земельною ділянкою. По Музиківській сільській раді станом на 01.01.2021 року орендарі сплачують найбільше – 2500 грн/га, найменше – 2000 грн/га.

У разі виникнення у вас питань щодо оренди землі спеціалісти відділу земельних відносин та розвитку інфраструктури можуть надати консультації. 

 

Підготувала - 

Мельниченко А.В., начальник відділу земельних відносин та розвитку інфраструктури

Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше