Що робити, щоб не заразитися коронавірусом?
Панікувати чи дотримуватись правил безпеки?
Коронавірус належить до родини респіраторних вірусів, які можуть спричинити як звичайну застуду, так і пневмонію (запалення легень) різного ступеня важкості. Вірус передається повітряно- крапельним шляхом, не циркулює в повітрі, а переходить від хворої людини і не здатний до переміщення на великі відстані. Він знаходиться в краплях, які хворий видихає під час кашлю і чхання. Найбільш уразливими до вірусу є слизові оболонки носа, очей через руки. Вірус може жити на поверхнях від трьох годин до декількох днів. Інкубаційний період становить 5-14 днів, тобто симптоми захворювання відсутні, а людина може бути інфікована.
Що робити, щоб не заразитися коронавірусом?
Дотримуватись елементарних правил особистої гігієни: уникати контакту з особами, які мають симптоми ГРВІ; дотримуватися дистанції в чергах, на вулиці 1,5 м; часто і ретельно мити руки з милом теплою водою протягом 30 секунд, потім обробляти спиртовмісним антисептиком; не торкатися брудними руками обличчя; вітатись безконтактно, без рукостискань і обіймів; ретельно готувати їжу, зокрема м’ясо та яйця; уникати безпосереднього контакту з дикими тваринами; частіше провітрювати приміщення; уникати скупчення людей; дезинфікувати особисті речі; головне- без крайньої потреби не виходити з дому; не користуватися громадським транспортом; по можливості перейти на режим дистанційної роботи.
Що робити людям, які повернулися з країн, де зафіксовано коронавірусну інфекцію?
Повідомити телефоном свого лікаря для отримання консультації; самоізолюватися по можливості на 14 днів; контролювати стан свого здоров’я ( температура тіла, ознаки застуди); зв’язатися зі своїм сімейним лікарем для оцінки ризиків; при погіршенні самопочуття терміново повідомити лікаря.
Основні симптоми захворювання: підвищення температури; кашель, в основному сухий; втома; діарея; озноб, головний біль.
Хто в зоні ризику?
Найчастіше важкі форми хвороби спостерігається у літніх людей і тих, хто має проблеми зі здоров’ям: хворих на цукровий діабет; з тяжкими хронічними захворюваннями, легень і серцево-судинної системи; тяжкими алергічними захворюваннями, аутоімунними захворюваннями; з підозрою на Covid-19 з симптомами, що характеризують середньо- тяжкий і тяжкий перебіг; задухою; утрудненим диханням; збільшенням частоти дихальних рухів; кровохарканням; шлунково- кишковим симптоми ( нудота, блювання, діарея); змінами психічного стану.
Тобто всі пацієнти, які мають ознаки гострого респіраторного захворювання і перераховані супутні хвороби, а також пацієнти з тяжким і середньо-тяжким перебігом хвороби, підлягають обов’язковій госпіталізації.
Пацієнти з легкими симптомами хвороби можуть лікуватися вдома амбулаторно під наглядом медичних працівників і з обов’язковим дотриманням вимог інфекційного контролю: розміщення хворого в окремій, добре провітрюваній кімнаті; мінімізація пересування хворого в приміщенні з наступною обробкою поверхонь хлоровмісним антисептиком; пацієнт має дотримуватись респіраторної гігієни та етикету кашлю (прикривати ніс і рот, використовуючи одноразові серветки. Після кашлю або чхання обов’язково слід провести гігієну рук); регулярно очищати і дезінфікувати поверхні в кімнаті хворого та місця загального користування побутовими мийно- дезинфікуючими засобами; прати білизну хворого при температурі 60-90°C; усі відходи, які утворилися внаслідок догляду за хворими, збирають в поліетиленовий пакет та утилізують; хворий обов’язково має бути в хірургічній масці; особа, яка доглядає за хворим, при перебуванні з ним в одній кімнаті повинна носити хірургічну маску й одноразові рукавички.
Як зміцнити імунітет?
Чи потрібно приймати імуномодулятори, гомеопатичні препарати, часник та інше для профілактики зараження коронавірусом?
Усі ці препарати неефективні. Краще дотримуватися режиму праці і відпочинку, збалансовано харчуватися, частіше по можливості бувати на свіжому повітрі і дотримуватися санітарно- епідемічних заходів.
Медичні працівники Музиківської амбулаторії готові надати медичну допомогу. Якщо маєте ознаки гострої респіраторної інфекції, одягайте медичну маску, можна марлеву; уникайте планових візитів у амбулаторію; зв’язуйтеся з медичним працівником телефоном для отримання консультації; дотримуйтеся рекомендацій і приписів медиків, інформуйте їх про зміни у вашому стані здоров’я; не займайтеся самолікуванням; якомога раніше звертайтеся за порадою до сімейного лікаря; дотримуйтесь умов карантинних заходів.
***
Шановні пацієнти Музиківської амбулаторії!
Просимо звернути увагу на те, що в період карантину варто дотримуватись від відвідування сімейного лікаря в амбулаторії (маємо на увазі планові огляди немовлят, огляди з хронічними захворюваннями, профогляди та звернення для виписування рецептів).Приходити варто лише при гострих станах, якщо вам відвідування призначив лікар. Для цього ми наполегливо рекомендуємо попередньо записатися на прийом за телефонами
3-44 та (067) 81-91-789. В інших випадках у вас є можливість проконсультуватися з сімейним лікарем в телефонному режимі.
Якщо ви, або ваші родичі прибули з-за кордону, просимо повідомити свого лікаря чи працівників амбулаторії по телефону. За можливості відкласти візит в амбулаторію на 14 днів. Ми готові приймати пацієнтів, в тому числі з підозрою на інфекційні захворювання. Але достатньо одного випадку, коли людина звернеться не попередивши і працівники не підготуються до візиту, щоб епідеміологічна служба відправила весь наш колектив на карантинні заходи на декілька тижнів.
Дуже скоро у нашому закладі запрацює кол-центр для звернень пацієнтів. Ми працюємо в цьому напрямку.
А зараз просимо телефонувати за вказаними номерами телефонів для вирішення узгодження та подальших кроків, максимально обмежити відвідування публічних заходів і місць скупчення людей.
На цілодобовій Урядовій «гарячій лінії» 15-45 розроблено спеціальні меседж-бокси, і оператори готові консультувати населення щодо питань, які стосуються коронавірусу.
Бажаю вам міцного здоров’я, витримки і уникати паніки!
М.М. Болюк, в.о. завідувача амбулаторії